Takže popojedem, ať nezlenivíte.
Byly tady prosby na cviky na syndrom karpálního tunelu. Ok teda, nejdřív trochu teorie.
Jde o útlak mediánního nervu v úžině tvořené zápěstními kůstkami a vazem, který jde přes. V malinkém prostoru je nahňácáno několik šlach, cév a nervů. Medianus má tu smůlu, že to obvykle odnese jako první.
Potíže se projevují brněním prstů, hlavně v noci.
Proč to vzniká? To je různé, taková nejvíc obvyklá příčina je snížená funkce štítné žlázy. Jo a těhotenství tomu taky nepřidává.
Dá se to operovat, ale prevence je vždycky lepší.
Jak na to?
Za prvé je třeba uvolnit měkké tkáně v té oblasti - ideální je molitanový míček, se kterým jemně jezdíme po kůži od prstů směrem k lokti.
Fakt jemně.
Není to masáž, ale spíše prokrvení a aktivace metabolismu v té oblasti.
Děláme cca 2 minuty každou ruku.
A cvik:
Sedneme si do správného sedu.
Paže dáme před sebe a pak rozpažíme, ale ne do 180 stupňů, zastavíme kousek před (důvod - nechceme namáhat ramenní klouby).
Prsty roztáhneme do vějířku a vydržíme 5 nádechů a výdechů.
Odvážní ještě zkusí stočit paže do rotace směrem za malíčkem.
Pozor, nezvedejte ramena.
No ... tak zkoušejte.
Cvik na syndrom karpálního tunelu
28. 05. 2022
bederní páteř bolest bolest zad bolest šíje bránice burnout břicho charitativní účet cvičení dýchání extenzor fibromyalgie hluboký stabilizační systém hrudní páteř hrudník kardiovaskulární karpální tunel kloub kloubní blokáda krk krční páteř kvadriceps leh letadla lipohypertrofie lymfatický systém most muzeum osteoporoza pohybový systém prokřupnutí protažení pálení žáhy páteř příčný sval břišní ramena rehabilitace rolování sed skaleny stabilizační systém stoj strečink syndrom uvolnění šíje vzdělávání zadní strana lýtka zadní strana stehen zdravotnictví