Dnešní cvik je jeden z nejdůležitějších cviků ever. Je taky ale docela těžký a dlouho jsem váhala, jestli ho vám sem mám dát.
Ale jo, zkusíme ho. Už nějakou chvíli cvičíte a jste šikovní, to zvládnete.
Je to cvik, který aktivuje jeden ze základních svalů hlubokého stabilizačního systému trupu (HSS). Je to MTA, neboli musculus transversus abdominis – příčný sval břišní.
Více povídání o HSS ještě napíšu, teď se ale pojďme věnovat cviku.
Lehnete si na záda, pokrčíte nohy v kolenou.
Pokud máte hlavu příliš v záklonu, podložte si ji složenou dekou či ručníkem (polštář kvůli své měkkosti není moc vhodný).
Hlava je v kyvu – tzn. že brada je mírně přitažena ke krku.
Na nohách udělejte „fajfky“ – tzn. přitáhněte špičky k bércům.
Ruce opřete zápěstím o stehna, prsty jsou zvednuté vzhůru.
Nadechněte se do postranní části hrudníku (brániční dýchání).
Nezvedejte ramena.
S výdechem jemně zatlačte zápěstími do stehen.
Při výdechu jemně stahujte hrudník směrem k pánvi.
Pánev zůstává na místě, nepřeklápí se dopředu.
Břicho se nepropadá, ale ani nevyklenuje.
Jakoby se zakulatí – jak říkám svým pacientům, stane se z něj soudeček.
Svalovina břicha se slije v jeden celek – přední část hrudního koše a pánev splyne se svalovinou břicha.
Zkuste aktivaci udržet a ohmatejte si horní část břicha – ve střední čáře pod hrudním košem by neměla být díra (diastáza). Na konci výdechu uvolněte napětí.
Cvik je fakt těžký na koordinaci a soustředění. Ze začátku ho zacvičte dvakrát, třikrát – uvědomte si, co vám dělají ramena, hrudník, břicho, pánev. Soustřeďte se na prožitek stahu břicha.
Cvičte citlivě, pomalu, ne příliš vehementně.
Cílem tohoto cviku je naučit pacienta prožít stah MTA, a naučit se MTA aktivně kontrolovat – protože všechny další cviky se odvíjejí od toho, že pacient dokáže vědomě MTA zaktivovat.
Tak to zkuste.
Aktivace příčného svalu břišního
13. 06. 2022
bederní páteř bolest bolest zad bolest šíje bránice burnout břicho charitativní účet cvičení dýchání extenzor fibromyalgie hluboký stabilizační systém hrudní páteř hrudník kardiovaskulární karpální tunel kloub kloubní blokáda krk krční páteř kvadriceps leh letadla lipohypertrofie lymfatický systém most muzeum osteoporoza pohybový systém prokřupnutí protažení pálení žáhy páteř příčný sval břišní ramena rehabilitace rolování sed skaleny stabilizační systém stoj strečink syndrom uvolnění šíje vzdělávání zadní strana lýtka zadní strana stehen zdravotnictví